Var igår en sväng via barnloppiset Nella & Nuttu och kom som vanligt hem med en hel hög begagnade kläder åt kidsen. En klänning, två kjolar, två shorts, ett par byxor, två par skor – allt för den sammalagda summan av 13,50 euro. Återanvänd människor, återanvänd! Alla vinner, säljaren, köparen, miljön.
Dagens bonusfråga: vilket av plaggen har varit ute och visat upp sig idag?
Dom ”vita” shortsen?
Jag har varit massor i N&N, Akseli och Lafkan. Jag har sålt på N&N nu 3 gånger. Tyvärr hinner jag inte fara dit nu när jag jobbar när dom bara jar förlängd öppethållningstid på måndagar. Måste försöka hinna nån dag för Ellen behöver kortärmade.
Ja, det är ju enda nackdelen – att det är någolunda tidskrävande. Man hinner inte före jobbet och inte efter. När ska man då hinna?
Vet du, jag hade etäpäivä idag och for till N&N! 🙂 Fyndade tre nya, oanvända plagg åt Ellen till 3-års present. Och ett mumin-utebowlingset. Sammanlagt 23 euro!
Bra jobbat!
Asså argh, jag har inte hunnit gå på loppis och det stör för man brukar ganska enkelt fynda sommarkläder åt kids. Jättesnygga fynd förresten!
Jag vet! Ovanligt bra. 🙂 Det handlar ju alltid lite om tur.
Den färgigranna klänningen är sååå fin
Jag vet, ett riktigt fynd!